Online Fikirler 2022*

Online Fikirler

İnternet üzerinden para kazanabilmek adına pek çok farklı ve zevkli online iş fikri ve olanağı bulunmaktadır. Tecrübe ve mezuniyet gereksinimi olmadan ilgi alanlarına ve eldeki imkanlara bağlı olarak seçilebilecek birbirinden farklı iş fikirleri ile para kazanırken ilgi duyulan işleri yapmak mümkün olmaktadır. Sermaye olmadan online fikirler ile internet üzerinden kendi işini kuran kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Küçük çaplı araştırma sonucunda edinilen bilgiler doğrultusunda online iş girişimlerinde bulunmak oldukça kolay olmaktadır. Gün geçtikçe gelişip yenilenen teknoloji dünyasına uyum sağlarken aynı zamanda bu dünyada aktif rolü olan bir girişimci olmak internet erişimi ile elde edilebilecek kadar kolaydır.

online fikirler
online fikirler

İnternetten Online İş Fikirleri Avantajları

  • Ucu bucağı görünmeyen gelişimin ve yeniliğin sürekli olarak devam ettiği online iş fikirleri konusunda ilgi alanlarına özgü çalışma alanları yer almaktadır. Mobil cihazlardan sürekli olarak erişim olanağı olan iş fikirleri için ise tek ihtiyaç olan internet, güzel bir iş fikri ve ön bilgi olarak tanımlanabilmektedir.
  • Evden çalışma konusunda yenilik kazandıran online işler, ek gelir kaynağı ya da full time iş olarak tercihe bağlı bir çalışma süresi sunmaktadır. Kayda değer gelirler elde edebileceğiniz online işler ile günlük ya da aylık kazanç sağlayabilirsiniz.
  • Mağaza, ofis gibi alan sahibi olmak ya da bir yere kira ödemek gibi bir mecburiyet olmadan insanlar kendi işlerini kurabilmektedirler. Ofis vb. iş yeri harcamalarına gerek kalmaz. Zaman ve maddi kayıplar görülmez.
  • İnternet üzerinden dünya çapında iş yapılabilmektedir. Reel yaşama oranla daha kolay ulaşım sağlanabilen ve keşfi kolay iş alanlarına sahip olmak mümkündür. Görsel ve sesli reklamlar ile potansiyel müşterilere ulaşılabilmektedir.
  • Hedef kitle ve ulaşım yolu doğru seçilerek kolaylıkla iş yapılabilmektedir.

Her Alanda Online İş Fikirleri

Online girişim ile yapılabilen iş girişimleri kategorileri şu şekilde sınıflandırılabilmektedir:

  • Sosyal iş fikirleri
  • Teknolojik iş fikirleri
  • Kurumsal iş fikirleri
  • Kamu girişimleri

Bu kategoriler dahilinde; blog açıp yönetmek, başkalarına blog açma hizmeti vermek, sosyal medya yöneticiliği yapmak, şahıs ya da firmalara sosyal medya yönetim hizmeti sunmak, sanal asistan olmak, kitap yazmak, çevrimiçi kurs paylaşmak, online danışmanlık yapmak, online antrenör olmak, satış sitelerine üye olarak çalışmak, online özel ders vermek gibi pek çok farklı alanda online iş yapabilirsiniz.

İş Fikirleri Açıklama

Blog Açma ve Yönetme

İnsanlar tarafından sıklıkla tercih edilen iş fikirleri hakkında çalışarak pek çok kişi bu alanda çalışma alanı bulmaktadır. Hem hali hazırda kullanımda olan siteleri yönetebilmek, hem de kişisel blog açarak bunu yönetmek mümkündür. İlgi alanlarına ya da talep edilen ilgi alanlarına göre konu seçimi yapılabilen bloglar yararlı ya da eğlenceli içerikler gibi pek çok çalışmanın sergilenebildiği bir alandır.

Ayrıca blog açımının yanı sıra blog üzerinde reklam almak ve reklam izlenmesi ile para kazanmak da mümkün olmaktadır.

Sosyal medya Yöneticiliği

Online iş fikirleri arasında revaçta olan ve güzel kazançlar elde edilmesini sağlayan bir diğer seçenek de sosyal medya yöneticiliği yapmak olarak görülmektedir. Şirketlerin özellikle tercih ettiği bu meslek dahilinde firmaların iş alanlarına, faaliyetlerine ve hizmetlerine göre sosyal medya hesapları yönetilerek sürekli aktiflik ve doğru müşteriye ulaşma sağlayarak para kazanmak mümkündür.

Youtube ve instagram gibi sosyal medyalar üzerinde aktif olarak tercih edilen ürün ve hizmet tanıtımı, reklam, ürün pazarlama gibi dallarda faaliyet gösteren hesapların yönetimini ele alarak kazanç sağlayabilirsiniz. Sürekli olarak büyüyen ve batma riski taşımayan sermayesiz olarak içine dahil olunabilen sosyal medya üzerinde çalışmak zevkli ve yüksek gelirli bir seçenek olmaktadır.

Kişisel sosyal medya hesabınız ile kendi işinizi tanıtabileceğiniz gibi şirketlerin tanıtım işlerini de devralabilirsiniz.

Sanal Asistanlık

Özellikle büyük çapta iş yapan firmaların profesyonel hizmet almayı tercih etmeleriyle ortaya çıkan iş fikri, bir asistan yardımıyla asiste edilerek işlerin düzenli ilerleyişini sağlamaya olanak vermektedir.

Büyük çaplı firmalar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ya da kişisel iş yapan şahıs kurumları bu tip bir yardıma ihtiyaç duyduklarında bu iş koluna dair iş ilanlarını alan web sitesi ve uygulamalardan ilan açmaktadırlar. İlanları takip edip başvuru yaparak sanal asistan olabilirsiniz.

Online Kurs Hizmetleri

Uzman olduğunuz bir alanda, bilgi düzeyinize göre başlangıç düzey, orta düzey ve gelişmiş düzeyde eğitim verebileceğiniz pek çok online ders, online kurs web sitesi bulunmaktadır. Bu kurs sitelerine kayıt olmak ücretsizdir ve eğitim videolarınızı yüklemeyi tercih edebileceğiniz gibi canlı online ders de açarak bilgilerinizi paylaşırken ödeme alabilirsiniz.

Online kurs konusunda bir web sitesine kaydolmak dışında kalan bir diğer seçenek de kendi çevrimiçi kursunuzu oluşturmaktır. Burada oluşturacağınız eğitim videolarını paylaşabilir ya da youtube gibi siteler üzerinden canlı ders açabilirsiniz.

SEO Hizmetleri

80 milyon dolarlık dev endüstri olan SEO endüstrisinde on binlerce dolar kazanan ajansları takip ederek kendinizi geliştirebilir ve bu sektörde iş fikri olarak değerlendirebileceğiniz bir alanda kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu ile kendi ajansınızı kurmak ve geliştirici hizmetleri sunmak sıklıkla tercih edilen bir iş alanıdır.

SEO danışmanları, web sitelerini inceler ve daha iyi olmaları, daha iyi bir trafik akışı için tavsiyelerde bulunurlar. SEO uzmanlık alanınızsa bu danışmanlık hizmeti ile güzel paralar kazanarak online iş yapabilirsiniz.

E- Ticaret/Online Alışveriş Sitesi Kurulumu

Online ticaret yani e-ticaret sitesi kurarak ürün, hizmet vb. talepleri karşılamak adına satış yapmak, Amazon ve E-bay gibi endüstrinin büyük isimleri sayesinde oldukça revaçta olan online işler arasında yerini almıştır.

Güzel kazançlar elde edilebilen bu sektörde kendi ürünlerinizin, sunabildiğiniz hizmetlerin, el işlerinizin ya da 2. El ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra başkalarının ürünlerini alarak aksesuardan kozmetik ürünlere dek geniş bir ürün yelpazesi ağı dahilinde satış işi yapabilirsiniz.

Bir e ticaret sitesinin kurulumu oldukça kolay 3 ana gereksinimi sağlamanızla gerçekleştirebileceğiniz bir online iş dalıdır. Blog tarzına sahip bir web sitesi ile satış gerçekleştirmek için; web hosting, alan adı ve ürün içeriği yeterli olmaktadır. Bu endüstri içerisinde kazanç sağlamak hem kolay hem de zevkli görülmektedir.

Stoksuz Satış İşleri

Satış kabiliyeti yüksek olan kişilerce tercih edilen bu yöntem, saha depolama alanı olmayan kişiler tarafından büyük kolaylık olarak görülmektedir. Depolama gereksinimi duymadan stoksuz satış işine girerek evden çalışma hayatına dahil olabilirsiniz. Dropshopping olarak da adlandırılan bu sistemde başkalarına ait olan ürünlerin alınıp satılması ile ilerleme sağlanmaktadır. Ürün ağını ve kategori tercihini seçtikten sonra alıcı kitlenize hitap etmeniz yeterli olmaktadır. Tedarikçileri değerlendirip alımları yaparak işe dahil olabilirsiniz.

Stoksuz satış için ihtiyacınız olanlar; küçük bir yatırımdan ibarettir. Düşük masraflı ve küçük riskli olan bu iş ile evden gelir elde edebilirsiniz.

Satış Ortaklıkları – Affiliate Marketing

Affiliate marketing işi, özellikle ünlü markaların son zamanlarda daha çok tercih etmeye başladığı bir reklam işidir. Markalarla iş birliği oluşturulduktan sonra ürünlerinin ve hizmetlerinin tanıtımını sosyal medya üzerindeki hesaplarından yapan kişiler oldukça tatmin edici kazançlar elde edebilmektedirler.

Sağlık ve kozmetik ürünlerinden basit yardımcı aksesuarlara, giysilerden online hizmetlere pek çok farklı konuda hizmet sağlayıcılarını temsil edebileceğiniz bu online iş fırsatı dahilinde hitap edecek kitlenizin geniş olması ve tanıtım işlerinde özenli davranmanız yeterli olmaktadır. Ünlüler arasında hızla yayıldıktan sonra daha geniş bir kitle için iş alanı haline gelen iş ortaklığında en iyi yatak önerisi sunabileceğiniz gibi yeni çıkan ürünleri deneme fırsatı elde ederek zevkli bir çalışma ortamına da sahip olabilirsiniz.

Ürün linkleme, ürün tanıtım yazıları ve fotoğrafları düzenleme gibi kolay adımları profesyonelce gerçekleştirdikten sonra farklı markalardan da iş ortaklığı fırsatı alabilirsiniz.

Freelance Yazarlık / İçerik Yazarlığı

Yazım becerisine güvenip yazmaktan zevk alanlar için oldukça revaçta olan iş fikirleri arasında web sitelerine ya da kişisel web sitesine içerikler yazmak gelmektedir. Yazma konusunda iyi olan kişilerce büyük ilgi gören freelance yazarlık işinde eğlenceli mizah yazıları ya da uzman olunan bir konuda bilgilendirici içerikler hazırlamak mümkün olmaktadır.

Konular hakkında araştırma yaparken kendinizi geliştirmenin yanı sıra bilgilerinizi farklı insanlara ulaştırma şansı elde ederken kazanç sağlayabilirsiniz. Bu iş için içerikler sunan web sitelerine hizmet verebilir, kendi sitenizi oluşturarak kafanıza göre bir kategorilendirme yapabilir ve içerik akışı sağlayabilirsiniz.

Uygulama Geliştirme Hizmeti

Uygulama geliştirme işi kapsamında geniş kitleler tarafından kullanılan ünlü sosyal platformlar üzerinde gelişim fırsatlarını değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Uygulama içi reklamlar ve uygulama içi satın alma işlemleri, abonelikler ve freemium gibi seçenekleri değerlendirebileceğiniz bu online iş sektöründe geliştiricilik konusunda uzmanlık alanınızı belirlemek yeterli olmaktadır. Örneğin oyun severler için yeni bir mobil oyun üretimi de bu online iş kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir.

Podcast İşi

Online ortamda sanal olarak dijital içeriklerin üretilip sunulduğu podcast işinde abonelere faydalı görsel ya da sadece işitsel içeriklerden oluşan seri videolar çekmeniz ya da kayıtlar almanız yeterli olmaktadır. Kişiselleştirilmiş olan içerikleri her alanda dinleme olanağı sağlayan podcastler ile zamanla hitap yeteneğinizde gelişme yaşarken kazanç sağlayabilirsiniz. Zamanla satış ortaklığı, sponsor kazanma ve kitlesel fona sahip olma imkanı da olan bu online iş ile gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Grafik Tasarım İşleri

Grafik tasarım konusunda bilgili olan ve işlerine güvenen kişilerce tercih edilen bu online iş kolu sayesinde tasarımlar, onlara ihtiyaç duyan firma ve şahıslarla paylaşılarak kazanç elde edilebilmektedir.

Bir platforma kaydolarak kendi reklamınızı yapabilir ya da kendi web siteniz üzerinden teklif almayı seçebilirsiniz. Her iki durumda da tasarladığınız grafiklere gelen talepler doğrultusunda evden çalışma şansına sahip olabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanız yeterli olmaktadır.

Grafik tasarımına ilgili ve bu işte iyi olmanız yeterlidir. Pek çok farklı alanda ihtiyaç duyulan bu yeteneğinizi kazanç kaynağı haline getirmeniz tavsiye edilmektedir. Müşteriler ile iletişime geçmenize yardımcı olacak bir web sitesine kaydolarak tasarımınızı ihtiyacı olan müşterilere satabilirsiniz.

Twitch Yayıncılığı Yapmak

Oyun dünyasında kendini gösteren oyuncuların tek başlarına oynamak yerine seyirci kitlesi ile oynamayı tercih etmesiyle başlayan sektör, sohbet konusuna da evrilerek her konuda yayınların yapılabildiği bir alan haline gelmiştir. Burada bir hesap açarak izleyicilerinizle istediğiniz konularda sohbet edebilir ve onlardan gelen hediyeler, size gelen sponsorluk teklifleri ve geniş izleyici kitlesine sahip olmanız ile büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Eğlenceli ve kazanç sağlayan bir başka online iş fikri de yayıncılıktır. Oyun sırasında yapılan yayınlar ile hayatımıza giren iş alanı, artık sohbet yayınları ile de tercih edilmekte ve üyeleri tarafından zaman geçirilen bir alan haline gelmiştir.

Kendi başınıza oyun oynamak yerine açtığınız yayın ile milyonlar sizi izlerken daha keyifli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Profesyonel bir oyuncu olma ve tanınma şansı elde ederken kazanç sağlamak için 800.000’den fazla takipçisi bulunan bu platformda üyelik oluşturabilirsiniz. Zamanla sponsor kazanmak, kazancınızı arttıracaktır.

Kripto Madenciliği

Kriptografi kullanılan sanal para birimi olan kripto para sektöründe yeterli bilgi ve donanıma sahip olduktan sonra madencilik işine girerek oldukça yüksek meblağlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Bu sektörde, yeterli bir donanıma sahip olmak için başlangıçta bir miktar para harcamanız gerekmektedir. Blok işlemleri ile madenciliğe giriş yaptıktan sonra kendiliğinden devam eden kazım işlemleri ile coin kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kripto madenciliği yaparak evden iş yapmak için ihtiyacınız olacak olan temel şeyler; donanım, elektrik, bakımların düzenli yapılması ve ayrılacak zaman olarak listelenebilir.

Youtube Yayıncılığı

Bir youtube yayıncısı olarak hedef kitlenize ulaştıktan sonra çok yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz. Youtube kanalı açarak dahil olacağınız bu iş kolunda kendi içeriklerinizi orijinal ve özgün şekilde, güzel çekimler ve ilgi çekici konu tercihleriyle oluşturarak paylaşmaya başlayabilirsiniz. Konuşma, bilgi paylaşımı, ilginç bilgiler, mizah, dizi ya da film tanıtımı, gezi, vlog ve blog gibi pek çok alandan size hitap edeni seçerek kanalınızı oluşturmanız yeterli olacaktır.

Elektronik Kitap Çıkartmak

e-kitap yayıncılığı işine girerek online iş fikirleri arasında kendi ilgi alanınıza hitap eden bir iş kolu seçebilirsiniz. Gelişen endüstrilerden nasibini alan kitap, yayın endüstrisi de dijitalleşmeye devam eden bir sektördür. Bu gelişim sürecinden faydalanarak siz de elektronik ortamda iş yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Kişisel yayıncılık işi ile gelir etmek için kitaplarınızı online olarak yayınlamanız yeterli olmaktadır. Bu yayınları müşterilere sunan pek çok farklı online site bulunmaktadır.

Çevirmenlik Hizmetleri Sunmak

Tercümanlık bürolarının dahi artık online çeviri sitelerine sahip olmasıyla gündeme gelen tercümanlık işinde, freelance sitelere kaydolarak resmi belge, tez, makale işleri, metinler gibi farklı dokümanların çeviri hizmetini sunarak para kazanabilirsiniz.

Alan Adı Alım Satımı Yapmak

Teknoloji yönünde ilerleyen dünyada alan adları artık çok aşina olunan terimlerdendir. Alan adı alım satımı yaparak arada elde edeceğiniz kar ile büyük kazançlar sağlamanız mümkündür. Alan adını ucuz fiyatta iken alarak yüksek fiyatlara satmak, pek çok kişinin online iş fırsatı olarak değerlendirdiği bir sektör haline gelmiştir. Maddi durumunuza göre iyi miktarlarda para kazanmanızı sağlayabilecek olan bu yöntem için öncelikle bir miktar paranızın olması, daha çabuk kazanmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

İşletmeler için önemli olan alan adlarını tanımak ve almak için bu konuda öncelikle biraz bilgi edinmeniz gerekmektedir. İşletmeler sanal varlıkları söz konusu olduğunda kusursuz bir alan adı için büyük miktarda harcamalar yapmayı göze almaktadırlar.

Kendiniz bir alan adı satabileceğiniz gibi bu alan için kurulmuş olan bir web Pazar yerine üye olarak burada işlemlerinize devam etmeyi seçebilirsiniz. İşe başlamadan önce; domain nedir bilgisine hakim olmanız ve domain sorgulama yaparak işe koyulmanız gerekmektedir. Bu konuda web üzerinde yer alan araçlar size yardımcı olacaktır.

Online Fikir Seçimi

Online fikirler arasında; yetenekleriniz, ayırabileceğiniz süre, uzmanlık alanlarınız ve ilgileriniz doğrultusunda bu geniş çalışma alanlarından birini seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz.  Doğru alanda doğru adımlarla ilerlemeniz sonucunda; evden çalışarak online ortamda güzel kazançlar sağlayabilirsiniz. Başvurularınızı KARİYER BAŞVURUSU üzerinden yapabilirsiniz.

2022 Kariyer Fikirleri – Yeni Fikirler *

Yorum yapın