İnovasyon Örnekleri – Yeni 2022*

İnovasyon örnekleri pek çok kaynak bulunmasının yanı sıra, kelime anlamı olarak bu terimin sıklıkla araştırıldığı görülmektedir. İnovasyon, pek çok alanda kullanılması sebebiyle aşina olunan bir kavram haline gelmiştir

 

İnsanların aklına yenilik gibi kelimeler çağrıştıran inovasyon, bünyesinde daha pek çok detayı da barındırmaktadır. Bugün bu yazımızda size inovasyon örnekleri, ürün inovasyonu örnekleri ve pazarlama inovasyonu örnekleri ile ilgili detaylı ve güncel bilgiler aktaracağız.

inovasyon ornekleri
inovasyon ornekleri

Kelime anlamı yenilik olan ancak bundan çok daha fazlasını kapsayan inovasyon, daha çok teknolojik alanlarda tercih edilen bir terim niteliği taşımaktadır. Ancak burada yanlış bilinen bazı hususlar bulunmaktadır. İnovasyon teknolojik alanda kullanılan ve yenilik anlamına gelen bir kelimeyken, çoğu kişi bu terimin icat anlamına geldiğini de düşünmektedir. Ancak bu bilinen genellemenin yanlış olduğu bilinmelidir.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon ile alakalı olarak çoğu kaynakta detay olmasının yanında insanlar da bilgi edinebilmek adına inovasyonu incelemektedir. İnovasyon çeşitleri nelerdir başlığı da bu kapsamda ele alınan bir içerik haline gelmiştir. Birden fazla çeşitte olabilen bu terim, aşağıda sıralanan alanlar kapsamında insanların işine yaramaktadır:

inovasyon cesitleri
inovasyon cesitleri
  • Yapılışına göre (tersine, kapalı ve açık)
  • Düzeyine göre (yıkıcı, radikal ve anımsal)
  • Yapıldığı konuya ve alanına göre (hizmet, iş modeli operasyonel vb.)

İnovasyona örnekler denildiği zaman sıralanan bu çeşitlere bağlı olarak pek çok örnek incelemek mümkündür. Örneklerden yola çıkarak terimi anlamaya çalışanlar için bir diğer alt başlıkta oldukça farklı örnekler açıklanmıştır.

İnovasyona Örnekler

Söz konusu teknolojik alanda yapılan bir yenilik olduğunda akla ilk gelenler arasında inovasyon görülmektedir. Günümüzdeki pek çok yerde adından sıkça söz ettiren bu terim, ürün inovasyonu örnekleri başlığı altında incelenmektedir. İnsanlar, teknolojik alanda yapılan veya yapılması muhtemel olan pek çok örneği bu konu dahilinde görebilmektedir. İnovasyona verilebilecek başlıca örnekler ise şunlardır:

  • Hastane sonuçlarının, başvuru sonuçlarının cep telefonundan bildirilmesi
  • Yemeksepeti, Getir uygulamaları
  • Apple ve IKEA gibi büyük markalar

Sıralanan bu örnekler; ürün, hizmet ve pazarlama inovasyonu dahilinde sıklıkla görülebilmektedir. Bunun dışında yakın gelecekte olabilitesi yüksek olan bazı inovasyonlar da bulunmaktadır. Buna ise elektrik üreten güneş panjurları, akıllı cüzdan gibi yenilikler örnek olarak gösterilebilir.

Evde Yapılabilecek İnovasyon Örnekleri

inovasyon nedir
 inovasyon nedir

Hizmet inovasyonu örnekleri gibi pek çok örneğin açıklanmasının ardından insanlar da kendi çaplarında buna benzer değişiklikler yapmaya çalışmaktadır. Günümüz teknolojisi sayesinde evde de basit inovasyonlar oluşturmak mümkündür. mutfakta pratik olabilecek bir fikir veya tasarrufta etkili olabilecek bir gelişme, evdeki inovasyonlara örnek olarak gösterilebilir.

Normal şartlarda topluma hitap eden değişikliklerin yapılması ve bu değişikliklerin de çoğunlukla teknolojik alanda olması inovasyonu sıklıkla düşündürmektedir. Hizmet, pazarlama ve ürün gibi birden çok çeşidinin olmasının yanında evdeki inovasyonlar da merak edilen bir başlık haline gelmiştir. Evdeki yaşantıyı kolaylaştıran ve her bir aile ferdi için yararlı olabilecek fikirler de inovasyon olarak yorumlanabilmektedir.

Para Kazanma Yolları YENİ 2021*

Mimari İnovasyon Örnekleri

Neredeyse her alanda teknolojinin hakim olması, inovasyon alanının da gelişmesine yol açmaktadır. Örneğin mimarinin yer aldığı pek çok çalışmada da inovasyonun yaygın olduğunu görmek mümkündür. Söz konusu teknolojik yenilik olduğunda pazarlama inovasyonu örnekleri gibi alışılagelmiş terimlerin yanı sıra daha farklı sonuçlar gündeme gelmektedir.

Barınmadan sosyalliğe, estetik yapılardan daha pek çok detaya kadar kullanılan mimari, inovasyon teriminin de yer aldığı yeni konumlar arasında görülmektedir. İnsanlara hizmet başlığı altında mimari kapsamında sunulan pek çok detayda inovasyon içeren çalışmalar görmek de mümkündür. Bunun için internet üzerinde yer alan kaynakları incelemek ve sunulan örneklere göz atmak yeterli olacaktır. İnovasyon Wikipedia sayfası üzerinden inovasyon örneklerine ve terimlerine bakabilirsiniz.

İnovasyon örnekleri, Ürün inovasyonu örnekleri ve Pazarlama inovasyonu örnekleri ile ilgili sormak istediklerinizi, fikirlerinizi ve tecrübelerinizi yorum yaparak tüm ziyaretçilerimize görünür bir şekilde sitemizde yayınlayabilirsiniz.

Para Kazanma, İnternetten Para Kazanma ile ilgili güncel ve detaylı içeriklere Para Kazanmak  kategorisinden ulaşabilirsiniz.

 

En Çok Para Kazandıran Meslekler YENİ 2021*

Yorum yapın