İnovasyon Nedir ? – Yeni 2022*

İnovasyon nedir  ve nasıl kullanılır” sorularını son zamanlarda çok duymaya başladık. İş dünyasında çok sık karşımıza çıkan inovasyon kelimesi; yenilenme, yenilik ve yenilikçilik anlamlarına geliyor. İnovasyon, sorunları çözmeye odaklanarak o doğrultuda çalışmalar yapar. Bugün bu yazımızda İnovasyon Nedir ? ve İnovasyon örnekleri ile ilgili detaylı ve güncel bilgiler aktaracağız.

 

İnovasyon, günümüzde bir hizmete ya da ürüne yepyeni özelliklerin katılmasını sağlayan kavramdır. Japonya’da 2. Dünya Savaşı’nın ardından kaizen felsefesi ortaya çıkmıştır. Kazen felsefesi, iyileşme ve devamlı değişim anlamlarına geliyor. İnovasyon kelimesiyle hemen hemen aynı anlamları ifade ediyor. Dolayısıyla inovasyonuntemelini kaizen felsefesi oluşturuyor. İnovasyon sayesinde ortaya farklı ve yeni fikirler çıkıyor. Ortaya çıkan fikirlerin amacı, sorunları çözmektir. İnovasyon; karşılanmayan ihtiyaçların yerine getirilmesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda halihazırdaki hizmet ya da ürünün kullanışlı ve güzel hale getirilmesini de inovasyonla ifade edebiliriz.

inovasyon nedir
inovasyon nedir

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnavasyon çeşitleri nedir”;

  • Hizmet
  • Pazarlama
  • Ürün
  • Organizasyon

Tüm kurumların bilgi akışlarını, regülasyonunu ve finansmanını düzenleyen sistem olarak inovasyon karşımıza çıkıyor. Kurumlar arası etkileşimin öne çıkarılmasında inovasyonun önemi çok büyüktür.

Hizmet İnovasyonu

Bir hizmetin geliştirilmesi ve yenilenmesi, hizmet inovasyonunu oluşturuyor. Daha önce geliştirilmemiş olan hizmetlerde inovasyon çeşitleri arasında yer alıyor. Hizmet inovasyonlarının temel amacı, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaktır. Hizmet inovasyonu; işletmelerin pazara sunduğu ve alıcıların faydalandığı hizmetleri kapsıyor.

inovasyon
inovasyon

Pazarlama İnovasyonu

Hizmet ve ürünlerin farklı farklı pazarlama teknikleriyle yeniden piyasaya sunulmasını ifade eden bir inovasyon çeşididir. Pazarlama inovasyonuile ürünler farklı tasarım logo ve ambalajlarla piyasaya sunulmaktadır. Pazarlama inovasyonunun amacı, tüketiciye sunulan hizmet ve ürünlerin piyasada tutulmasını sağlamaktır. Pazarlama inovasyonu hem müşteri hem de Pazar yönelimini ele almaktadır. Hizmet ve ürünlerin daha çok müşteriyle buluşması pazarlama inovasyonuyla gerçekleşmektedir.

İnovasyon Örnekleri Yeni 2021*

Ürün İnovasyonu

Ürün inovasyonu, önceden kullanılan ürünlerin tekrar piyasaya sürülme süreçlerini temsil eder. Ürün inovasyonuyla, piyasada yer alan ürün geliştirilebilir ve iyileştirilebilir.  Aynı zamanda yeni geliştirilen ürünlerin piyasada tanıtılması noktasında da ürün inovasyonlarına büyük görev düşüyor. Önceki yıllarda kullandığımız ürünlerin günümüzdeyse çok değiştiğini gözlemleyebiliriz. Bazı ürünler, tasarım ve işlevsel olarak değişime uğrayıp ürün inovasyonunu ortaya çıkarır.

Ek İş Fikirleri Yeni 2021*

Organizasyon İnovasyonu

İnovasyon türleri kapsamındaki organizasyon inovasyonuyla; kurumlar pazardaki yerini korumaya odaklanırlar. Rekabet koşullarına uyum sağlamak içinde özellikle organizasyon inovasyonları kullanılmaktadır.

Organizasyon inovasyonu alanına¸ kurumların uygulanabilir yeni prensipleri benimsemesi girmektedir. Ayrıca çalışma sistemleriyle alakalı değişimleri de organizasyon inovasyonu kapsıyor.

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon örnekleri ile yaşamımızın her anında karşılaşabiliriz. İnovasyon örnekleri konusu çok geniştir. Aşağıda belirteceğimiz örneklerden inovasyonun ne olduğu daha iyi anlaşılabilir. Yenilik olarak tabir ettiğimiz inovasyon örnekleri;

  • Ürün inovasyonuna; cep telefonlarının değişim yaşayarak akıllı telefona dönüşmesini örnek verebiliriz.
  • Hizmet inovasyonu örneği olarak; e-devlet, mobil bankacılık uygulamalarını verebiliriz.
  • Çocuk yataklarının farklı şekilde tasarlanması bir pazarlama inovasyonuna örnektir.
  • Müşterilerin memnuniyetlerinin ölçülmesi için anket firmasının anket yapması yerine yazılım firmasının kullanılması; organizasyonelinovasyonuna örnektir.
inovasyon ornekleri
inovasyon ornekleri

İnovasyon Nedir ve İnovasyon ile ilgili ek ayrıntılı bilgilere Wikipedia İnovasyon sayfasından ulaşabilirsiniz.

İnovasyon Nedir, İnovasyon ile ilgili düşüncelerinizi ve sormak istediklerinizi yorum yaparak tüm ziyaretçilerimize görünür bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Para Kazanma, İnternetten Para Kazanma ile ilgili kaliteli içeriklere Para Kazanmak kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Kolay Para Kazanma Yolları Yeni 2021*

Yorum yapın