Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ? – Yeni 2024*

Şahıs Şirketi .“Şahıs şirketi nasıl kurulur”, sorusu kendi işini kurma hayaliyle yanıp tutuşanlar tarafından çok araştırılıyor. Çoğu insanın belirli bir dönemden sonra kendi işini kurma gibi bir hayali vardır. Öncesinde başka işlerde çalışan insanlar daha sonra kendi işlerini kurarlar. İnsanların bunu yapmalarındaki en önemli neden, maliyet konusudur. Şahıs şirketi açma maliyeti doğrultusunda insanlar harekete geçerler.

Şahıs şirketi kurmak isteyenlerin, birtakım konularda bilgi sahibi olması gerekiyor. Özellikle şirketi kurmak için harcadığı paranın çöpe gitmemesi için çok iyi araştırma yapmaları gerekiyor. Yalnız şahıs şirketleri diğerlerine göre daha hızlı ve maliyeti düşük şekilde kurulurlar. O nedenle kendi işini ya da yeni bir iş kurmak insanlar çok tercih etmektedir.

sahis sirketi
sahis sirketi

Şahıs Şirketi Nedir?

“Şahıs şirketi nedir” sorusunun cevabını bildiğiniz takdirde, şirketi açarken adımlarınızı daha sağlam atabilirsiniz. Şahıs şirketleri; tüzel kişilikli olmanın yanında ortak sorumluluklarının sınırsız şirket grubundadır. Birkaç kişinin toplanıp ortak ekonomik çıkarlarını belirleyip sonrasında kurmuş oldukları şirket modeline, şahıs şirketi adını veriyoruz. Şahıs şirketleri, birkaç kişi tarafından kurulduğu gibi tek kişi tarafından da kurulabiliyor. Kurulan şahıs şirketi birkaç kişiden oluşuyorsa, her kişi kendine ait sorumlulukları sadece kabul eder.

Şahıs şirketi, belirli sayıda insanın ortak ekonomik çıkarları gözetilerek kurulduysa; belirli kurallara da uyması gerekiyor. Örneğin, şirket ortaklarından biri kendine ait olan payı devredebilmek ya da satabilmek için; tüm ortaklara danışması gerekiyor. Eğer tüm onaylarsa öyle o kişi, payını devredebilir ya da satabilir.

sahis sirketi kurmak
sahis sirketi kurmak

E-Ticaret İçin Şahıs Şirketi Kurmak

Dijitalleşmeyle birlikte “e- ticaret için şahıs şirketi kurmak” çok popüler olmuştur. İnternet üzerinden ürün satmayı düşünenlerle orta ölçekli bütçelerine göre şirket kurabilirler. E-ticaret için şahıs şirketi kurabilmek için;

 • Şirket açma başvurusuyla yoklama,
 • Şirketi kurabilmek için gerekli olan evrakların toplanabilmesi,
 • Muhasebeci ya da mali müşavir seçimleri,
 • Şirket kurma maliyetlerini hesaplama gibi adımları yapmanız gerekiyor.

Şirket Açma Başvurusuyla Yoklama

“Şahıs şirketi nasıl kurulur” konusunu e-ticaret üzerinden yapacaksanız, öncelikle sizden istenilen belgeleri temin ediniz. Belgeleri ayarladıktan sonra mavi müşaviriniz sizin için şirket açma başvurusunda bulunacak. Daha şirketinizin olduğu adrese vergi dairesi memurları, şirketinizi yoklamak için gelecek.

sahis sirketi nasil kurulur
sahis sirketi nasil kurulur

Şirketi Kurabilmek İçin Gerekli Olan Evrakların Toplanabilmesi

“E-ticaret için şahıs şirketi kurmak”;

 • İkametgâh,
 • İmza beyannamesi,
 • Mali müşavir vekaletnamesi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Tapu veya kira kontratı,
 • Şirket kuruluş fonu,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi,

Muhasebeci ya da Mali Müşavir Seçimleri

E-ticaret yapmanın önündeki engellerden biri, şirket kurmamaktır. İnternetten ürün satmayı düşünüyorsanız mutlaka şirket kurunuz. Şirket kurmayla ilgili aşamaları; muhasebeci ya da mali müşavirler yürütüyor. O nedenle kendinize, işinde uzman ve güvenilir bir mali müşavir ya da muhasebeci bulmalısınız.

Borsa Nasıl Oynanır, Borsa Nasıl Öğrenilir ? 2022*

Şirket Kurma Maliyetlerini Hesaplama Gibi Adımları Yapmanız Gerekiyor

E ticaret için şahıs şirketi kurmakiçin bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemeler sizden istenen evraklarla işlemlerin karşılığıdır. Şahıs Şirketi ile ilgili ek detaylara Şahıs Şirketi Wikipedia sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şahıs Şirketi, Şahıs Şirketi Kurmak ve Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ? ile ilgili sormak istediklerinizi, tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Kariyer Fikirleri , Para Kazanma ve İnternetten Para Kazanma ile ilgili içeriklere web sitemizden ulaşabilirsiniz. İyi ve sağlıklı günler dileriz.

Amazon Dropshipping 2022*

Yorum yapın