Dropshipping (Detaylı) – Yeni 2022*

Dropshipping, en genel anlamı ile stok bulundurmaya gerek olmayan ya da herhangi bir ürün üretmeden satışların yapılabildiği bir e-ticaret çeşidi olmaktadır. Özellikle son yıllarda dropshipping metoduyla ticarete atılan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu sayede herhangi bir sermaye birikim olmadan iş hayatına girilebilmekte ve çok iyi kazançlar elde edilebilmektedir.

Dropshipping metodunda, müşteri tarafından siparişi verilen ürünlerin temin edilmesi için bu siparişler tedarikçi olan firmalara yönlendirilmektedir. Dropshipping yöntemi ile yapılan ticaret aslında aracı olarak yapılan bir ürün satma metodu olmaktadır. Dropshipping ile yapılan ticari işlerde, verilen siparişler doğrudan tedarikçi firmalara yönlendirildiği için herhangib bir stok yapma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Dropshipping Nedir?

Günümüzde en popüler ticari modellerden birisi olan dropshipping ile stoksuz ve eleman çalıştırmaya gerek kalmadan ürün satma olanağı elde edilmektedir. Dropshipping yönteminde üretim yapılmasına da gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda ürünlerin müşterilere ulaştırma aşamasında da, ürün siparişleri tedarikçi firmalara yönlendirildiği için kargolama gibi benzeri işlerle de uğraşılmaya gerek kalmamaktadır.

dropshipping nedir
dropshipping nedir

Dropshipping e-ticaret işleri içerisinde, aracılık olarak tanımlanmakta olup, bu ticari metot sayesinde müşterilerin verdiği siparişler tedarikçi olan satıcılara yönlendirilmekte ve bu aşamadan sonra ise tedarikçi olan firmalar bu ürünleri müşterilere ulaştırmaktadır. Dropshipping metodunda gönderim işleri ile uğraşılmadığı gibi aynı zamanda fatura kesmeye de gerek kalmamaktadır.

Dropshipping ile yapılan ticari işlerde çalışanlar ise dropshipper olarak adlandırılmaktadır. Dropshipperlar ise sadece ürün tanıtımları yaparak, bu ürünlerin satılmasını sağlamaktadır. Daha sonra ise yapılan satışlardan elde edilen karla kazanç sağlanmaktadır. Dropshipping aracılığı ile pek çok ürünün satışı yapılabilmektedir. Bunlar arasında en popüler olan Dropshipping ürünleri ise kozmetik ürünleri, elektronik ürünler, hediyelik eşyalar, giyim, takı ve aksesuar ürünleri olmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

E-ticaretle uğraşmak isteyenlerin cevabın en çok merak ettiği sorulardan birisi de, Dropshipping nasıl yapılır? olmaktadır. Dropshipping günümüzde pek çok insan tarafından en çok tercih edilen e – ticaret modellerinden birisi olmaktadır.

Dropshipping metodu ile ticaret yapmanın en büyük faydası ise herhangi bir sermaye birikimine ihtiyaç duyulmamasıdır. Aynı zamanda eleman çalıştırmak, dükkân kirası vermek ya da depo kiralamakta Dropshippingte gerekli olmamaktadır. Dropshipping yapmak için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Dropshipping Ürün Seçiminin Yapılması
 • Dropshipping Pazar Araştırmasının Yapılması
 • Dropshipping E-ticaret Sitesinin Kurulması
 • Dropshipping Tedarikçi Firmaların Bulunması
 • Dropshipping Müşteri Edinmek İçin İş Stratejisi Oluşturulması

  dropshipping nasil yapilir
  dropshipping nasil yapilir

Dropshipping Ürün Seçiminin Yapılması

Dropshipping e-ticaret yöntemi dahilinde satışı yapılabilecek olan ürün çeşitleri hayli fazla olmaktadır. Geniş bir yelpazede bulunan ürün çeşitleri Dropshipping metodunda kullanılabilmektedir. Dropshipping yöntemiyle ticaret yapacak olan satıcıların ise dikkatli bir piyasa araştırmasından sonra satılacak ürünleri seçmesi, her zaman en sağlıklı olan yol olmaktadır. Buna bağlı olarak en çok tercih edilen Dropshipping ürünleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kozmetik ürünleri
 • Takı ve aksesuarlar
 • Hediyelik eşyalar
 • Elektronik ürünler
 • Kadın ve erkek giyim
 • Çocuk ve bebek giyim
 • Ev cihazları
 • Akıllı telefonlar
 • Saat çeşitleri
 • Ses sistemleri
 • Bilgisayar aksesuarları ve aparatları
 • Bebek ürünleri
 • Ayakkabı
 • Oyuncak
 • Hijyen ürünleri
 • Makyaj ürünleri
 • Araba aksesuarları
 • Sağlık ürünleri
 • Sporcu ürünleri

Dropshipping Pazar Araştırmasının Yapılması

Dropshipping ile yapılacak olan ürün satışları için öncelikle Dropshipping pazar araştırması yapılması çok önemli bir konu olmaktadır. Bu amaçla öncelikle rekabet ortamı analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için satılmak istenen ürün çeşitlerini satan diğer firmaların satma şekilleri ve pazarlama reklamlarının dikkatle gözden geçirilmesi ve buna göre bir iş stratejisinin oluşturulması lazımdır.

Dropshipping E-ticaret Sitesinin Kurulması

Dropshipping için en iyi özellikleri taşıyan e-ticaret sitesinin kurulması gerekmektedir. Oluşturulan bu sitede satışı yapılacak ürünlerin tüm özellikleri ile sergilenmesi gerekmektedir. Dropshipping e-ticaret sitesi kurmak içinse hazır olan temalar kullanılabildiği gibi bu konuda uzman olan kişilerden de destek alınabilmektedir.

dropshipping
dropshipping

Sitenin kurulma aşamasından sonra ise bütün ürünlerin girişlerinin siteye yapılması lazımdır. Ürün girişlerinde, ürün bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde aktarılması şarttır. bu aşamada müşterileri yanıltıcı olan bilgiler vermek, hiç bir zaman bu işten iyi kazançlar elde edilmesini sağlamayacaktır.

Dropshipping Tedarikçi Firmaların Bulunması

Dropshipping metodu ile yapılacak olan e-ticaretlerde en önemli ayrıntılardan bir diğeri de, Dropshipping tedarikçi firmaları araştırması olmaktadır. Bunun içinse güvenilir tedarikçi firmaların bulunması gerekmektedir. Tedarikçi firmaların seçimi için diğer Dropshipping işleri ile uğraşan kişilerden fikir almak en iyi yöntem olmaktadır. Aynı zamanda bu piyasada yer alan ve güvenilirliğini kanıtlanmış olan tedarikçilerle her zaman için çalışmak gerekmektedir.

Online Para Kazanma Yeni 2021*

Dropshipping Müşteri Edinmek İçin İş Stratejisi Oluşturulması

Dropshipping ile yapılacak olan ürün satışlarında müşteri edinmek için iş stratejilerinin oluşturulması gerekmektedir. Bunun için ise müşteri hedef kitlesine ulaşmak için gerekli olan reklam çalışmalarının çok iyi bir şekilde yapılması icap etmektedir. Dropshipping ürünlerinin reklam çalışmaları için en iyi seçeneklerden birisi de, sosyal medya platformları olmaktadır.

Bu nedenle Dropshipping ürünlerinin satışa sunulacağı e-ticaret sitesi oluşturulduktan sonra sosyal medya platformları üzerinden bu sitenin tanıtımlarının yapılması büyük faydalar sağlamaktadır. Dropshipping reklamları için en çok kullanılan sosyal mecralar ise Instagram, Youtube, Facebook ve Twitter olmaktadır.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Dropshipping – stoksuz satış yönteminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Dropshipping yöntemi ile e-ticaret yapmanın en büyük avantajlarından birisi de, çok az bir sermaye ile bu işi yapılabilir olmasıdır. Dropshipping yöntemi ile yapılan ürün satışlarında satışı gerçekleşmeyen hiç bir ürüne para da verilmemektedir. Aynı zamanda bu yöntemde eleman tutmak ya da bir iş yeri kiralamakta gerekli olmayıp, bu iş için sadece bir bilgisayar yeterli olmaktadır.

dropshipping turkiye
dropshipping turkiye

Dropshipping, evde yapılabilen işler arasında da en iyi olan iş kollarından birisidir. Dropshipping yönteminde her zaman için operasyonel iş yükü de en az şekilde olmaktadır. Müşterilerin almış olduğu ürünler doğrudan tedarikçilere yönlendirildiği için ürünleri stoklanmasına, kargoya verilmesine de gerek kalmamaktadır.

Aynı zamanda Dropshipping işinde hiç bir ek elemanın çalıştırılmasına da gerek kalmaktadır. Bu şekilde giderler azaldığı için her zaman için ürün satışlarından daha yüksek karlar elde edilebilmektedir. Dropshipping yönteminde ürünlerin stoklanması olmadığı için her zaman daha çok ürün çeşidi satışa sunulabilmektedir. Satılmayan ürünler ise satıcıları herhangi bir maddi zarara uğratmamaktadır.

İnovasyon Nedir ? Yeni 2021*

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Dropshipping e-ticaret işinde stoksuz satış yapıldığı için stoklu ürün satışı yapanlara göre bazı durumlarda daha düşük ek iskontolar alınabilmektedir. Bunun haricinde Dropshipping işinde beraber çalışılacak olan tedarikçilerin hataları da, satıcılara her zaman zarar veren unsurlardan birisi olmaktadır. Bu nedenle her zaman için güvenilir olan ve bu işlerde tecrübeli olan tedarikçilerle çalışması gerekmektedir.

Bazı durumlarda ise tedarikçilerin satışa sundukları bazı ürünler depoda olmadığından dolayı müşterilerle zor anlar yaşanabilmektedir. Buna sebebiyet vermemek için tedarikçilerle hangi ürünlerin satışlarının olacağı hakkında düzenli olarak iletişimde bulunmak gerekmektedir. Bunların haricinde Dropshipping dezavantajları pek bulunmamaktadır.

Dropshipping ile ilgili sormak istediklerinizi düşüncelerinizi yorum yaparak tüm ziyaretçilerimize görünür bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Çok yakında Ebay Dropshipping, Amazon Dropshipping, Shopify Dropshippingve daha fazla dropshipping firmaları ile ilgili detaylı içerikler web sitemizde yayınlanacaktır.

Para Kazanma, İnternetten Para Kazanma ile ilgili içeriklere Para Kazanmak kategorisinden ulaşabilirsiniz. Ek olarak Ek İş Fikirleri yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz 🙂

 

İnternetten Para Kazanma Yolları Yeni 2021*

“Dropshipping (Detaylı) – Yeni 2022*” üzerine 5 yorum

 1. Dropshipping ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Dropshipping ile ilgili oldukça bilgili uzman kadromuz tarafından sorularınız hızlı bir şekilde cevaplanacaktır 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın