Provizyon Ne Demek ? – 2022*

Provizyon ne demek sorusunu cevaplarken bazı ayrıntılara dikkat etmekte fayda vardır. Bugün bu yazımızda Provizyon Ne Demek ?, Provizyon Nedir ? gibi soruların cevaplarını aktaracağız.

Provizyon Ne Demek ? öncelikle provizyon yapılmış olan harcamalara dair ön onay süreci şeklinde tanımlanabilir. Bankalarla ilgili bir durumdur ve kredi kartı kullanılması ile gerçekleştirilen alışverişler için yapılan ödemeler bankaların sistemi içerisinde öncelikle bekleyen provizyon şeklinde tanımlanır.

Ödeme kullanıcı tarafından yapıldıktan sonra elektronik ortam vasıtasıyla kontrolleri gerçekleştirilir ve bankanın onaylaması gerekir. Ardından provizyonda yer alan işlemin harcama dökümüne yansıdığı görülür. Bu sürecin yaşanması sebebi çalıntı kart gibi çeşitli tehditlere karşı güvenlik uygulaması yapılmasıdır.

provizyon ne demek
provizyon ne demek

Bir kredi kartı vasıtasıyla alışveriş yaptığımızda; internet bankacılığı kullanıyorsanız yaptığınız harcama sizin sayfanızda öncelikle beklemede görülür. Belli bir süre sonra harcama olarak yansır. İşte bu bekleme evresi provizyon olarak ifade edilir. Provizyon aslında çalıntı kart eski başta olmak üzere çok sayıda unsur açısından güvenlik hizmetine amaçlar.Dolayısıyla provizyonda bekleyen ne demek sorusunun cevabı; ara bir güvenlik süreci olarak tanımlanabilir.

Kredi Kartı Provizyonu

Provizyon alma işlemi alışverişin ardından kişi tarafından ödenmiş olan tutarın bankanın onaylamasıdır. Bu süreçte kişilerin herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir ve elektronik ortam vasıtasıyla bankanın onay vermesi gerekir.

Kredi kartı müşterisi alışveriş aylığındaki ödemeler haricinde herhangi bir işlem gerçekleştirmez.İşlem rovizyonda yer alırken ödeme tutarının kredi kartının limitinden düşmesi söz konusu olur. Fakat provizyon alma işleminiz sonrasında harcama dökümüne yansıdığı görülebilir.

provizyon nedir
provizyon nedir

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İşlemi

Açık provizyon ne demek gibi sorularla sık sık yöneltilen işlem kredi kartına dair ayrıntılardan birisidir. Yalnızca kredi kartı alışverişlerinde geçerli bir süreçtir ve alışveriş sonrası onay için sistemde beklenmesi gereken süre olarak tanımlanır. Yani alışveriş yapıldıysa ve kredi kartı ile ödeme gerçekleştiyse fakat bekleyen provizyon olarak ödeme henüz onaylanmadıysa süreç provizyonda demektir.

Provizyon Ne Kadar Sürer?

Konu dahilinde araştırılan içeriklerden bir diğeri de provizyon ne kadar sürer sorusu olmaktadır. Ödeme sonrası provizyon bekleme suresinin genelde 24 saat olduğu bilinir. Ancak değişik bankalara ait POS cihazı kullanıldıysa bu süreç biraz daha uzayabilir. Değişik bir poz ile işlem yapılsa bile beklemekte olan provizyonun genelde en fazla 48 saat içinde hesaba yansıtılması gerekir ve bu sürenin bir haftayı aşmadığı bilinir.

provizyon
provizyon

Bekleyen Provizyon İptali

Bu durum yapılan işlemin kartın sahibine ait olmadığı şartlarda gerçekleşir. Yani yapılan harcama size ait değilse doğrudan bankanızla görüşmeniz ve provizyon iptali istemeniz mümkündür. Bekleyen provizyonaait iptal işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerine aramalı kayıp, çalıntı, şüpheli işlem bildirim amacıyla doğrudan ilgili alana yönlenmelisiniz.

Provizyonda bekleyen işlemlerin sadece kart sahibi tarafından yapılmayan alışverişlerde iptal edildiği bilinir. Bunun dışındaki herhangi bir süreçte bekleyen provizyona ait iptal gerçekleştirilmediği  söylenebilir.

Açık Provizyon

Yukarıda da değindiğimiz gibi provizyon kapsamında açık provizyonun ne olduğu sorulmaktadır. Provizyondaki işlem, bekleyen provizyon ve açık provizyon aynı anlama gelir. Dolayısıyla hepsi aynı olguya işaret eder. Kredi kartı alışverişi sonrasında banka onayı bekleme sürecindeki aşama açık provizyon olarak da nitelendirilebilir.

Dropshipping Nasıl Yapılır ? 2022*

Ödeme yapılmasının ardından kredi kartı limitinden düşmesine rağmen bakiyenin henüz onaylanmadı için alışveriş yapılmakta olan iş yerine aktarılmadığıbilinir. Müşterinin hesap hareketine yansıması ile açık provizyon suresinin tamamlandığı görülebilir.

Bankalar ve kredi kartı kullanımı gerçekleştirilen müşterilerle ilgili bir durumdur. Bu süreçte eğer kayıp ya da çalıntı kart bildirimi gibi bir ayrıntı söz konusu değilse müşterinin yapacağı herhangi bir işlem söz konusu olmaz.

Provizyon Ne Demek ? , Provizyon ve Provizyon Nedir ? ile ilgili sormak istediklerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Yeni İş Fikirleri, Güncel İş Fikirleri için  İş Fikirleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Franchise (Detaylı) Yeni 2022*

Yorum yapın