Dropshipping Nasıl Yapılır ? – 2022*

Dropshipping nasıl yapılır? sorusu, özellikle e-ticaretle uğraşmak isteyenlerin en çok cevabını araştırdığı sorulardan birisi olmaktadır. Dropshipping yöntemi ile yapılan e-ticaret işlerinde satıcıların ürün stoklamasına gerek kalmadan, doğrudan tedarikçiler ile ürün satışlarını yapması mümkün olmaktadır.  Bugün bu yazımızda Dropshipping Nasıl Yapılır ? ile ilgili detaylı ve güncel bilgiler vereceğiz.

 

Günümüzde en karlı iş kollarından birisi olan Dropshipping aynı zamanda stoksuz satış olarak da adlandırılmaktadır.

Çok az bir sermaye birikimi ile yapılabilen Dropshipping e-ticaret yöntemi ile çok geniş bir ürün çeşidi yelpazesi satışları kolaylıkla olabilmektedir. Herhangi bir ürün üretmeden ya da stoklamadan Dropshipping metodu ile her çeşit ürün satılabilmekte ve çok iyi kazançlar sağlanabilmektedir.

dropshipping nasil yapilir 1
dropshipping nasil yapilir 1

Dropshipping Nedir?

Günümüzde en popüler iş kollarından birisi olan Dropshipping yöntemi ile ürün satışları için tedarikçi firmaları kullanılmaktadır. Müşteriler ürün siparişlerini verdikleri zaman bu siparişler doğrudan tedarikçi firmalara yönlendirilmektedir. Bu sayede ürünlerin stoklanmasına gerek kalmadan bütün ürün çeşitleri satılabilmektedir.

Dropshipping işini yapabilmek için sadece bir bilgisayar ve bir e-ticaret sitesi yeterli olmaktadır. Dropshipping metodu ile yapılan ticarette eleman bulundurma zorunluluğu olmaktadır. Aynı zamanda ürünlerin stoklanmasına ve satışların faturalandırması da gerekmektedir. Ürünlerin müşterilere ulaştırılması için kargo işlemlerine hazırlık işlemleri de tedarikçi firmaların kendileri sağlamaktadır. Bunlara bağlı olarak Dropshipping için yapılması gerekenler ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • E-ticaret Sitesinin Kurulması
 • Ürün Seçiminin Yapılması
 • Pazar Araştırmasının Yapılması
 • Tedarikçi Firmaların Bulunması
 • İş Stratejisinin Oluşturulması
 • E-ticaret Sitesinin Kurulması

 

dropshipping nasil yapilir
dropshipping nasil yapilir

Dropshipping metodu ile e-ticaret yapmak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken işlerden birisi, bir e-ticaret sitesi kurma gerekliliği olmaktadır. Satışa sunulacak ürünlerin sunulacağı e-ticaret sitesi bilgisayar programcılarına yaptırılabilmektedir. Dropshipping e-ticaret sitesi kurmak için hazır olan temalarda da yararlanılabilmektedir. Siteyi kurduktan sonra ise satışa sunulacak ürünlerin büyük bir titizlikle ve doğru olan bilgilerle siteye girişlerinin yapılması gerekmektedir.

Ürün Seçiminin Yapılması

Dropshipping ürün seçimi ise dikkatle yapılması gereken bir adım olmaktadır. Bu nedenle Dropshipping yöntemi ile satışa sunulacak ürünlerin taleplerinin ve satılma oranlarının analizlerinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Dropshipping yönteminde en çok satışa sunulan ürünler ise kadın ve erkek giyim, çocuk giyim, bebek ürünleri, takı ürünleri, kozmetik ürünleri, elektronik eşyalar, ev eşyaları, akıllı saatler ve hediyelik eşyalar gibi benzeri ürünler olmaktadır.

Pazar Araştırmasının Yapılması

Dropshipping yöntemi ile yapılacak olan ürün satışları için öncelikle çok iyi bir pazar araştırması yapılması gerekmektedir. Bu nedenle rakip firmaları satış stratejilerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hedef kitlenin satışı yapılacak olan ürünlere karşı olumlu ve olumsuz olan eleştirilerinin de incelenmesi gerekmektedir.

dropshipping nedir
dropshipping nedir

Tedarikçi Firmaların Bulunması

Tedarikçi firmaların bulunması, Dropshipping yönteminde en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi olmaktadır. Tedarikçi firmaların bu işte tecrübeli olması ise büyük önem taşımaktadır. İşinin gerektiği gibi yapamayan tedarikçi firmalar, satıcıları müşterilerin karşısında zor duruma düşürmekte ve müşteri kayıplarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tedarikçi firmaları bulmak için de çok iyi araştırma yapılması gerekmektedir.

Ne İş Yapabilirim ? Yeni 2022*

İş Stratejisinin Oluşturulması

Dropshipping e-ticaret işine başlamadan önce satıcıların kendilerine doğru ve verimli olan bir iş stratejisi geliştirmesi gerekmektedir. Bunun içinse öncelikle satıcıların satacakları ürünler için iyi bir reklam hazırlığı yapması gerekmektedir. Dropshipping ile satılacak ürünlerin reklamları ise en iyi sosyal medya platformları aracılığı ile yapılabilmektedir. Bunun için bu işle uğraşacak olan herkesin ürünlerinin tanıtımını yapabileceği sosyal medya hesaplarını açması gerekmektedir. Bu iş için en çok kullanılan sosyal medya platformları ise Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook olmaktadır.

dropshipping 2022
dropshipping 2022

Dropshipping Nasıl Yapılır ?, Dropshipping ve  Dropshipping firmaları ile ilgili sormak istediklerinizi, düşüncelerinizi yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Dropshipping Nasıl Yapılır ? ve Dropshipping ile ilgili diğer yazılarımızada göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Bayilik Veren Firmalar 2022*

“Dropshipping Nasıl Yapılır ? – 2022*” üzerine 2 yorum

 1. Slm dropshippingte ürünü bizde mi bulunup tedarikçi firmaya verip paketlettirip müşteriye gönderiyoruz yoksa ürünü tedarikçi firmamı tedarik edip biz sadece aracılık yapıyoruz orasını tam olarak anlayamadım açıklarsanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba selamlar Erkan Bey dropshipping yöntemi ile yapılan işlemlerde siz sadece aracılık yapıyorsunuz. Ürünleri siz hiç görmüyorsunuz satıcı ve alıcı arasında gerçekleşiyor tüm ticaret.

   Yanıtla

Yorum yapın